Polacy

Samotność na emigracji

Polak jeszcze kilka lat temu, będąc na emigracji w Stanach, czuł się bardzo samotny. Czy teraz coś się zmieniło? Raczej niewiele. Polak na emigracji zawsze

Polak jeszcze kilka lat temu, będąc na emigracji w Stanach, czuł się bardzo samotny. Czy teraz coś się zmieniło? Raczej niewiele. Polak na emigracji zawsze był samotny, wyobcowany, jeśli nie miał ze sobą rodziny. Teraz ma wiele możliwości kontaktowania się z rodziną w Polsce, jednak nie jest to tym samym, co przebywanie wśród bliskich, bezpośrednia rozmowa z nimi, relacje, jaki się ma z nimi na codzień. Oni są tam, a ja tu.

130045.jpg

To jest zupełnie inna rzeczywistość o której jedynie możemy sobie opowiadać. Kiedy my słyszymy to, co mówią nasi bliscy, rozumiemy ich, bo ta rzeczywistość była też naszą codziennością. Natomiast im trudniej jest zrozumieć nas, których nie ma już w kraju, którzy mamy nowe życie, zupełnie inne od tego polskiego życia.

Nawet jeśli Polak mieszkający w Stanach Zjednoczonych nawiąże tam znajomości, przyjaźnie, nie jest tym samym, co spotkanie z osobami, które zna od zawsze. Często jesteśmy samotni będąc wśród ludzi. Teraz wielu Polaków wyjeżdża do pracy do Irlandii czy innych krajów europejskich. Ma to o wiele większą skalę, niż dawniej wyjazdy do pracy do USA. Jednak oni tam też są samotni, nawet, jeśli są wśród innych Polaków. Nikt nie ma czasu na spotkania, na znajomości. Każdy pędzi do pracy i wraca z niej, kiedy jest już późno. Oczywiście, można razem spędzać weekendy, o ile ma się z kim je spędzać. Warto wybrać się od czasu do czasu z polskimi znajomymi na rower czy na spacer do parku, właśnie po to, aby porozmawiać, powspominać kraj.

Polacy, niezależnie od tego, czy mieszkają w dalekich Stanach czy w bliskiej Irlandii lub jeszcze bliższych Niemczech, zawsze czują się tam bardziej obco niż w swoim kraju. Każdy ma na początku żal o to, że musiał opuścić Polskę, zostawić bliskich i wyjechać na zarobek. Jest to żal nawet do bliskich, że pozwolili mu wyjechać, że zgodzili się na to. Polak zostaje sam w wielu trudnych sytuacjach, z którymi nie potrafi sobie poradzić. Będąc za granicą jest mu jeszcze trudniej. W kraju mógłby zwrócić się z wieloma sprawami do swoich bliskich. A tam zdarza się, że nie ma do kogo.

A to już wiesz?  Jopek: wiedziałam, że nagrywam płytę mojego życia

Polak na emigracji ma dwie możliwości: albo spotykać się z innymi Polakami albo integrować się z mieszkańcami danego kraju czy danego stanu w przypadku mieszkania w USA. Czasami bardzo pomaga nawet zwykłą rozmowa z rodakiem. Dlaczego tak ważne są spotkania Polaków Polakami? Niektórzy mówią, że nikt tak nie zrozumie Polaka, jak inny Polak. Jest w tym wiele prawy, Amerykanie mają zupełnie inne życie, wychowują się na innych bajkach, filmach, mają nawet inny system wartości. Dlatego tak ważne są spotkania Polaków ze swoimi rodakami.

Nie bądźmy wie c z boku, twórzmy życie na emigracji. Nie ma sensu chowanie się, każdy do swojego domu, jeżeli w Polsce lubiliśmy życie towarzyskie, spotkania z przyjaciółmi. Bądźmy sobą nawet będąc w innym kraju.
Ika

hastagi na stronie:

#samotni w usa #samotni polacy w niemczech #samotni w chicago #samotnosc w niemczech

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy